Træningstider

De faste træningstider i Bellevuehallen ses i spalten til højre.
Kontakt årgangsansvarlig el. træner for info om hold; se kontaktoplysninger i spalten t.v.
  
Generelt:
  • Ingen træning i skoleferier og på helligdage, medmindre trænerne aftaler andet. 
  • Dommer til træningskampe: Holdene finder selv dommer. Ønskes 'rigtig' dommer udefra, kan det bestilles via Asbjørn; holdene betaler selv honorar.

Ændringer:

Ændringer til den normale træningsplan ses herunder.
Kontakt Asbjørn Jørgensen for at aflyse, ændre eller udvide en træning.
For Mini om lørdagen - se under Medlemsinfo og Minimix
- - - 
efterår 2018:
 
Uge 41, 2018
Tirsdag 9.okt.
Hal A kl. 20: Kamp, Damer3- tager lidt tid fra u14pi og Herrer.
Hal B kl. 19.15: Kamp, u16dr3- i u16dr-tiden.
 
Torsdag 11.okt.:
Hal B kl. 16.20: Kamp, u10dr.
Hal B kl. 18.35: Kamp, cup, u14dr.
 
Fredag 12.okt.:
Hal B kl. 17-18: Halvbane ledig, idet u12pi1 ikke træner.
 
Lørdag-søndag den 13-14 okt:
FUT cup, begge haller
(det er første weekend af efterårsferien).
 
Lørdag 13.+ søndag 14. okt.:
Kampfri weekend for alle hold (såkaldt 'reserverunde').
 
.
 
Uge 42, 2018
EFTERÅRSFERIE.
INGEN ALMINDELIG TRÆNING PÅ HVERDAGENE, med mindre træner aftaler andet.
.
Tirsdag 16.okt.:
Hal A:
kl. 9-11.30: u16pi2 v/ Holmboe hal A
kl. 18-1930: Herrer v/ Frank P hal A
kl. 19.30-21: Damer3 v/ Maiken hal A
 
Hal B:
kl. 18-20: Damer1 v/ Mogens hal B
.
 
Onsdag 17.okt.:
Intet.
 
Torsdag 18.okt.:
Hal A:
17.30-19.00 u14dr1 v/ Jan-Lucas
19.00-2100 Damer1 v/ Mogens
 
Hal B:
18-19.30 Herrer v/ Frank P hal B
19.30-21 Damer3 v/ Maiken hal B (evt m. 4.Damer også v/ Ann.)
 
.
Lørdag 20.okt.: 
Lørdag Formiddag:
9.00-10.30 i hal A: Århus United Liga.
Hal B 9.00-10.30: u12piger.
10.30-11.30, alle haller: Mini'erne træner normalt v/ Fruergaard.
 
Lørdag middag/eftermiddag:
Hal B kl. 11.30-13.00: U16dr v/ Jesper Schwartz.
Hal B kl. 13.00-14.30: u14drenge v/ Flemming Hansen.
Hal A kl. 11.45-18.00: Senior-holdene holder Brag-i-Hal, dvs mange senior-hjemmekampe den dag.
.
 
Lørdag 20. og søndag 21.okt.:
Almindelig kampweekend for alle hold.
BEMÆRK- det er alm. kampweekend, trods at det er sidste weekend i efterårsferien.
 
 .
Søndag 21 okt: frimærker i B
 .
Søndag 21.okt.:
Særligt: Hal A kl. 17.00-19.00: Liga-kamp Århus United.
.
 
 

Uge 43, 2018
(herfra er oversigten kun delvist opdateret med hverdagskampe og aflysninger).
 .
Badminton: 27-10-2018 Hal B klokken 13:30 til 16:30
 
Uge 44, 2018
.
.

Uge 45, 2018
.
 
Uge 46, 2018
.
Fredag 16.nov.:
Evt. aftenkampe, jvf aftale med Bellevue og Fodbold pga weekendens stævne.
 .
Weekend 17-18 nov:
Fodboldturnering, begge haller hele weekenden - vi har Ellevangskolen søndag den 18.nov. kl. 9-17 til søndags-kampe..
.
.
Uge 47, 2018
 
Lørdag 24.nov.:
Hal B kl. 11.30-13.00: u16dr v/ Jesper Scwartz.
.
 
Uge 48, 2018
Badminton: 01-12-2018 Hal B klokken 13:30 til 16:30
 
Søndag 2 dec: fodbold i B
 
 
Uge 49, 2018
Lørdag 8.dec.:
Badminton i hal A 13-18..
 
Søndag 9 dec: fodbold i B.
Søndag 9 dec: Sidste håndbold-kampdag før nytårspausen.
.
 
Uge 50, 2018
.
Søndag 16 dec: DGL-stævne, begge haller.
.

Uge 51, 2018
.
.
 
Uge 52, 2018
Mandag 24.dec.: Juleaften.
Fredag 28 dec: fodbold, begge haller
.
 
.
 
.
 
- - -
 
2019:
 
Badminton: 12-01-2019 Hal B klokken 13:30 til 16:30 .
 
 
 
5.+6.jan.: Første kampweekend efter nytår.
 
6 jan: fodbold i B
 
Badminton: 26-01-2019 Hal A klokken 13:00 til 16:30
 
fredag 11 jan: Bobler i B
 
20 jan: fodbold i B
 
9.-17.feb.: Vinterferie, kampfri og træningsfri - begge dage inkl.
Uge 7 i øvrigt: De få hold der ønsker træning fra mandag uge 7, kan udelukkende bruge Hal B, da hal A og C er udlejet til SKAK-turnering. I skal være opmærksom på, at Badminton som udgangspunkt har deres normal-tider i Hal B uge 7.Uge 7 har været kamp-fri for håndbold, men skulle der være kampe, skal det være søndag den 17.2.19 i Hal B. 
 
23. februar: Badminton i hal A 13-18.
 
24 feb: fodbold i B
 
23. marts: Badminton i hal A 13-18.
 
24. marts: Sidste normale kampdag i forår 2019.
 
30. marts: Kredsmesterskaber.
 
31. marts: Sidste kampdag for 2.+3.div. voksen, samt for liga+1.div. ungdom.
 
 
Badminton: 06-04-2019 Hal A klokken 13:00 til 16:30
7. april: gymnastik i A
 
13.+14. april: JM - Jyske Mesterskaber.
 
- - -
 




.

Aktuel træningsplan:

 
(gældende fra 13. august 2018 (ændringer kan komme). 
 
Tilmelding til håndbold.
 
 
 
Vejlby-Risskov Idrætsklub | Vestre Strandalle 170, 8240 - Risskov